Mobil Web Tasarım

Mobil web tasarım nedir ? Mobil web sitesi nasıl olmalıdır? Neden önemlidir? Web sitelerimizde mobil web tasarımı nasıl yapıyoruz? Responsive (Mobil Web Tasarım) nedir? Hemen Ara: +905422920374


Mobil Uyumlu Web Tasarım (Responsive) Nedir ? Nasıl Başladı? Özellikleri Nelerdir?

2010 yılından itibaren tüm web tasarımcılar ve geliştiricileri web sitelerini responsive (mobil uyumlu) yapmaya başladı. Telefonların ve tabletlerin hayatımıza daha sık girmeye başlaması ile beraber arama motorlarındaki sorguları telefonlarımızdan veya tabletlerimizden daha çok yapmaya başladık. Bu da geliştiricileri buna uygun bir arayüz sunmaya sevketti. Tasarımlarını telefona uyumlu hale getirerek, daha iyi bir deneyim kazanmaları için çalışmaya başladılar.

12 yıldır responsive ( mobil uyumlu) web tasarımı yoğun bir kitleye ulaştı. Tüm cihazlara uyumlu web tasarımları artık standart haline geldi ve en basit web sitesi bile artık mobil uyumlu tasarlanıyor.

Cep telefonları ve tabletler küresel kullanımın yüzde %86'sını oluşturuyor!

Kısacası responsive (mobil uyumlu) web sitelerinin 5 özelliği vardır:

 1. Esnek yapıda mobil için tasarlanmış uyumlu görseller

 2. Kolay ve kullanışlı kaydırma deneyimi

 3. Yazı ve metin boyutlarının okunabilirliği

 4. Boyut ve yerleşimin tüm cihazlara özel olarak ayarlanması

 5. Google mobil index (kullanılabilirlik) testinden geçer olması

Mobil Uyumlu Web Tasarım Neden Önemlidir?

Mobil uyumlu web tasarım, tasarladığımız web sitelerini kullanıcılarımız ziyaret ettiğinde onlara olumlu yönde bir kolaylık sağlar. Mobil uyumlu olmayan bir siteyi mobil cihaz üzerinden ziyaret eden kullanıcılar karmaşık bir görünümle karşılaşır. Bu durum sitenin kalitesini doğrudan etkiler. Web siteniz mobil uyumlu değilse trafik alması da oldukça zor olacaktır. Kullanıcılar karmaşadan hoşlanmaz ve sorunlu bulduğu web sitesini anında terkeder. Bu da hemen çıkma oranının yükselmesine sebep olarak web sitesi trafiğinizi ve bilinirliğinizi etkilecektir. Dolayısıyla web sitenizi mobil uyumlu hale getirmek için araştırmalar yapıyorsanız size yardımcı olmak için buradayız. Bize ulaşarak destek alabilirsiniz.

Mobil Uyumlu Web Sitelerini Nasıl Tasarlıyoruz?

 • Göz alıcı mobil uyumlu bir web sitesi tasarlarken akıcı bir visuals ve özel boyutlandırılmış görseller kullanıyoruz.

 • Masaüstünden elde taşınan cihazlara geçiş yaparken, yazı tipi ve boyutlarının öneminin farkındayız. Göz yormayan okunabilirliği yüksek fontlar ve boyutlar kullanıyoruz.

 • Web sitesi renklerini kullanıcıların her ortamda sitemizi mobilden ziyaret edebileceğini düşünerek göz rahatsız etmeyen pastel arka plan veya görsel renkleri kullanıyoruz.

 • Kullanıcıların bir ekranda parmakla doğal kaydırma yapacaklarını varsayarak rahatsız edici oklar kullanmayız.

 • Haliyle alan kısıtlı; masaüstü bilgisayarlarda 5 sütüna kadar kullanabilirken, mobilde en fazla iki sütün kullanarak tasarımlarımızı tamamlıyoruz.

 • Mobil simgeler vazgeçilmezimiz. Mobil ziyaretçilerimizi simgelerle yönlendirmenin zihinde bir harita oluşturacağını düşünüyoruz.

 • 4 saniyenin üstünde açılan mobil sitelerimiz yok. Hızın önemli bir özellik olduğuna inanıyoruz. Web tasarımında hız tutkunuyuz.